Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
kardan adam

Kardan Adam İlk Nereden Çıktı?

Kar yağdığında, çocuğundan gencine ve hatta yaşlısına kadar herkesin en büyük eğlencesi, kardan adam yapmak. Günümüzde kardan adam yapmak, kardan adam görmek oldukça normal bir durum olarak görülüyor. Peki, daha önce hiç, ilk kardan adamı kimin yaptığını, kardan adam yapma fikrinin nasıl geliştiğini düşündün mü?

Araştırmalar bize, kardan adam tarihinin 700 yıl kadar öncesine dayandığını gösteriyor. Kardan adamı ilk kez kimin yaptığına dair herhangi bir belgemiz olmasa da, kardan adama dair ilk bulgular, belgeler 1300’lü yıllarda karşımıza çıkıyor. Peki, bu belgelere nereden ulaşıyoruz? Kardan adama dair ilk belgelere, Bob Eckstein’in ‘’Kardan Adamın Tarihi’’ isimli kitabı sayesinde ulaşıyoruz. 1380 yılında Hollanda’da yazılan Book of Hours (Saatlerin Kitabı) isimli kitapta, kardan adama dair ilk belgeler gözler önüne seriliyor. Bu el yazması eser sayesinde, ilk kardan adam tasviri literatüre geçmiş oluyor. Yani, kimin yaptığını bilmesek de, ilk kez kimin çizdiğini öğrenebiliyoruz.

İlk Kardan Adam Fotoğrafı

Fotoğraf çekme imkânı ile birlikte, insanlar birçok şeyi ölümsüzleştirmeyi başardı. Bunlardan bir tanesi de kardan adamdı. Resmi belgelere göre, ilk kardan adam fotoğrafı, Marry Dilwyn tarafından 1853 yılında çekildi.

İşte, ilk kardan adamın hikâyesi bu şekildeydi. Ne yazık ki şimdilik sadece ilk fotoğrafı üzerinde durabiliyoruz. Yüzyıllardır dünyada yaşanan bu doğa olayı, zannediyoruz ki temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilen her medeniyet için bir tür mutluluk kaynağıydı. Durum böyle olunca, yeryüzünü kaplayan bu beyaz madde ile insanlar birçok şeyi eğlenceye dönüştürmeyi başarmış.