Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Muş'a Yola Çık

Muş'a Yola Çık

Doğu Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen şehirlerinden biri olan Muş, son dönemde alternatif gezi rotası arayanların da başlıca tercihleri arasında yer alıyor. Pratik ve keyifli bir keşif deneyimi yaşamanız için Muşlulardan yararlı bilgiler edindik. “Muş’un tarihi yerleri nerelerdir?”, “Muş’ta ne yenir?” gibi sorulara aldığımız yanıtları değerlendirerek planlamanızı önerdiğimiz Muş gezinize başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey bir araç kiralamak. Muş’ta araç kiralama işleminden sonra sizi bekleyen güzelliklerle buluşmak için yola koyulabilirsiniz.

Muş’ta Ne Yenir?

Muş geniş bir mutfağa sahip olan ve mutfağındaki enfes tatların başrolünde genel olarak kırmızı et bulunan bir ildir. Muş yöresel lezzetleri arasında pek çok yörede oldukça popüler olan ayran aşı, haşlanmış nohut ve haşlama etin uyumunu yansıtan helimaşı, lahana ile kuşbaşı eti birleştiren hez dolması, çorti, Muş böreği ve Muş köftesi gibi enfes tatlar bulunuyor.

Muş lezzetleri saydıklarımızla da sınırlı değil; domatesli lahana dolmasının, keşkeğin, cavbelek yemeğinin, Mırtöge’nin, hersenin, kaburga dolmasının ve uçkunun da mutlaka denenecekler arasına eklenmesi gerekiyor. Bu keyifli yolculuğu lezzetlendirecek birçok farklı tat bulunuyor!

Muş Kahvaltı Mekânları

Muş kahvaltı mekânlarının çeşitliliği Muş mutfağının zenginliğini yansıtıyor. Muş merkezinde ve yöresinde bulunan birçok kahvaltı mekânı arasından seçim yapmak oldukça zor olsa da tercihlerin her biri bambaşka bir deneyim yaşanmasını mümkün kılıyor. Siz de Muş’ta araç kiralama hizmeti alarak birbirinden otantik kahvaltı mekânlarını keşfedebilir, her durakta gezinizi güzelleştirecek deneyimler yaşayabilirsiniz.

Muş’ta Yemek Nerede Yenir?

Muş restoranlarında birbirinden leziz öğünlerin sizi beklediğine emin olabilirsiniz. Salaş, modern ve otantik konseptlere sahip Muş restoranları sundukları lezzet çeşitliliği ile de sizi fazlasıyla memnun edecek. Bu mekanlarda kelle paça çorbasını, cağ kebabını, sac tavasını, birbirinden enfes kebap çeşitlerini ve Muş’a özgü yemekleri keyifle deneyebilirsiniz. Kırmızı etin ağırlıkla sunulduğu restoranlarda yemeklerinizin kapanışını yöresel tatlılar ile yapmanızı öneriyoruz; pişman olmayacaksınız.

Muş Gezilecek Yerler

Muş Gezilecek Yerler

Huzur ve kültür dolu bir gezi arayanlar Kayalıdere Ören Yeri’ne mutlaka gitmeliler. Şehir merkezine 56 kilometre uzaklıktaki Kayalıdere köyünde bulunan ören yerinin tarihi Urartular dönemine kadar uzanıyor. Kayalıdere’de muhteşem bir nehir ve antik kent manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Şehrin tarihi merkezinde yer alan eski Muş evleri, yörenin mimari anlayışını ve kültürünü yansıtıyor. Dışı taş, içi ahşap olan iki katlı evlerin avlulu ve birbirine yakın olması dikkat çekiyor.

Muş Tarihi Yerleri

Muş Tarihi Yerleri

Şehrin köklü geçmişinin izini sürmek isterseniz merkezden 134 kilometre yol kat ederek Malazgirt’e gidebilirsiniz. Urartular zamanından kalan Malazgirt Kalesi, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan Hatun Köprüsü, Roma döneminden günümüze ulaşan Katerin Kale ve ilçeye 10 kilometre uzaklıkta bir Urartu yapısı olan Bostan Kale, Malazgirt’in binlerce yıllık tarihine ışık tutuyor. Tarihin akışına yön veren Malazgirt Savaşı, gurur kaynağı olan Zafer Anıtı ile ölümsüzleştirilmiş.
 
Şehir merkezinde görebileceğiniz tarihi yapılar arasında Moğol istilasının tanıklarından olan, 7. yüzyıldan kalma Muş Kalesi ve 10. yüzyılda yapıldığı rivayet edilen Muş Ulu Camii öne çıkıyor.
Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ilde ziyaret edilebilecek daha birçok destinasyon bulunuyor. Muş geziniz sırasında tarihi Murat Köprüsü, Muş Arak Kilisesi, Esenlik Camisi, Haspet Kalesi, Hacı Şeref Camisi, Alaeddin Paşa Camisi ve Çanlı Kilise de rotanızda yer almalı!

Muş Gece Hayatı

Muş’ta hareketli bir gece hayatı bulunmuyor; geceleri eğlenmek için gidilebilecek mekân sayısı oldukça az. Yine de bazı otellerin geceleri keyifli zaman geçirebilecek organizasyonlar düzenledikleri ve program yaptıkları biliniyor.

Muş Araç Kiralama

Budget Muş ofisinden araba kiralamak şehri keyifle keşfetmenize yardımcı olacak. Muş araç kiralama için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.
 
Budget Muş Araç Kiralama Ofisi
Adres: İstasyon Cad. Duvarbaşı Mevkii Aslan Apartmanı altı No: 1 Merkez Muş
Telefon: (0436) 222 0909
www.budget.com.tr
 
Adresler
Malazgirt Kalesi: Mengüçgazi Mah. 127. Sok. Malazgirt Muş
Zafer Anıtı: Malazgirt Muş
Hatun Köprüsü: Şekerik Deresi üzeri Malazgirt girişi Muş
Katerin Kale: Katerin Dağı Malazgirt Muş
Bostan Kale: Bostankaya Köyü Malazgirt Muş
Muş Kalesi: Kale Mah. Merkez Muş
Muş Ulu Cami: Kale Mah. Merkez Muş
Eski Muş evleri: Kale Mah. Merkez Muş
Arak Manastırı: Kepenek Köyü Muş