Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
18-martta-yollarimiz-zafere-cikiyor

18 Mart’ta Yollarımız Zafere Çıkıyor!

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin destansı hikâyesini okumak yetmez, görmeliyim diyenler için öneriler hazırladık.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadası Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı yerler arasında önemli bir yere sahiptir. 60.000′i aşan Türk şehidinin ve yine 250.000′i aşan Avustralya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerlerinin savaş mezarları ve anıtları buradadır. Çanakkale ili sınırları içerisinde yer alan Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Tarihi Milli Parkı, Çanakkale Savaşı ile ilgili yüzlerce kalıntıyı, batık gemileri, topları, kaleleri, elle kazılmış siperleri ziyaret edebilirsiniz.

Çanakkale Şehitler Abidesi

Gelibolu Yarımadası’nın en çok ziyaret edilen noktalarından biri alan Çanakkale Şehitler Abidesi, Eski Hisarlık Burnu üzerinde yer almaktadır. 1960 tarihi ziyarete açılan abide, Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen tüm askerlerimizi simgelemekte ve onların anısını yaşatmaktadır.

Conkbayırı Atatürk Zafer Anıtı

Conkbayırı Atatürk Zafer Anıtı, Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal’in 10 Ağustos 1915 tarihinde yönettiği Conkbayırı Taarruzu anısına yapılmıştır. Conkbayırı, Conk Tepesi’nden itibaren uzanan ve Düztepe’nin ilerisindeki Kemal Dere’de son bulan yamaca verilen isimdir. Conkbayırı’nın kuzey ucunda yer alan ve en yüksek noktasını oluşturan yükseltiye ise Conk Tepesi denilmektedir.

Seyit Onbaşı Anıtı

Çanakkale Savaşı’nın en destansı kahramanlarından birisi de 276 kilogramlık top mermisini tek başına sırtlayarak, en donanımlı düşman gemilerinden, Birleşik Krallık'a ait Ocean zırhlısını yan yatıracak atışı yapan Seyit Onbaşı’dır. Bugün, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda bulunan ve Seyit Onbaşı ile birlikte Boğaz’ı geçip İstanbul’a ulaşmayı amaçlayan savaş gemilerine 18 Mart 1915 tarihinde kahramanca karşı koyan tüm Mehmetçiklerimizin anısına yapılan anıt ziyarete açıktır.

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir –denizin kilidi- Kalesi değerli bir konuma sahip olan, Çanakkale Boğazı’nın Rumeli yakasında yer almaktadır. Dönemin padişahı Fâtih Sultan Mehmed tarafından deniz geçişini kontrol altında tutmak için yaptırılmıştır. 220 metre uzunluğa sahip kalenin, eni ise 120 metredir. 3 burcu olan kalenin duvarları tam yuvarlağa yakındır. O yüzden kale planı üç yapraklı yoncayı andırmaktadır.

Kahraman Çanakkale Köyleri

Çanakkale Savaşı’nda yokluğun ve imkânsızlıkların içinde yazılan destanda, yörede bulunan köylerin de büyük katkısı vardır. Kahraman Türk köylerinden birkaçını sizler için derledik.

Kilitbahir Köyü

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde bulunan, denizin kilidi, anlamına gelen ismiyle Kilitbahir, gerçekten de görünümüyle adının anlamını vermektedir. Çanakkale Boğazı’nın en dar noktasında yer alan Kilitbahir, konumu itibarı ile Gelibolu Yarımadası’nın en kilit noktalarından biridir.

Seddülbahir Köyü

Gelibolu Yarımadası’nın güney ucunda yer alan Seddülbahir Köyü, Çanakkale Savaşı sırasında kara harekâtının başladığı nokta olarak tarihteki yerini almıştır. Düşman kuvvetlerinin beş ayrı noktadan çıkartma yaptığı köy halkı, Türk askerine yardım etmek için her şeyi yapmıştır.

Behramlı Köyü

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde bulunan kahraman köylerden bir diğeri de Behramlı Köyü’dür. Köyde yer alan, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan birçok silah ve malzemenin sergilendiği Tarihe Saygı Müzesi, gezilip görülmeye değer yerlerden birisidir.

Bigalı Köyü

Eceabat’ın kuzeyinde yer alan Bigalı Köyü, Çanakkale Savaşı’nda askeri birliklere uzun süre ev sahipliği yapmıştır. Köyün en dikkat çeken yapısı, Atatürk'ün yedi gece ikamet ettiği ve bugün “Bigalı Atatürk Evi ve Müzesi” ismiyle ziyaretçilerin görebildiği evdir.

Budget’la Destansı Bir Yolculuk!

Türkiye’nin tarihi ve destansı hikâyelere ev sahipliği yapan yerlerini görmek istiyorsan güvenilir araç kiralama seçenekleriyle Budget yanında! Farklı marka, sınıf ve fiyatlara sahip geniş filosuyla Budget’a, web sitesi üzerinden ya da Türkiye’nin dört bir yanında bulunan şehir ve havaalanı ofislerinden ulaşabilirsin.