Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
doğa gezi rehberi

Ağaçlara Dokun, Doğayı Hisset! Macera Tutkunları için Birbirinden Güzel Doğa Aktiviteleri

Havaların iyiden iyiye güzelleşmesiyle bahar aylarında doğanın çağrısı da daha fazla duyulmaya başlar. Sevdikleriyle beraber doğayla bütünleşmek, insanın en çok kıymet verdiği şeylere odaklanmasını, keyif ve huzur kavramlarını yeniden keşfetmesini sağlar. Doğanın dinlendirici ve iyileştirici etkisiyle günlük hayatın yorgunluğu ve stresinin giderilmesi mümkündür. Şehirler büyüdükçe insanların doğayla vakit geçirme fırsatları azalsa da yine de sevdikleriyle doğanın keyfini çıkarabileceği birçok aktivite vardır. İşte, insanın kendine ve sevdiklerine ayırdığı vaktin kıymetini arttıran doğa aktivitelerine birkaç örnek…

Doğa Yürüyüşleri

Herkese hitap eden ve en hafif sporlardan biri olan doğa yürüyüşlerine ‘’trekking’’ denir. Binaların içerisinden sıyrılıp huzurla buluşmak isteyen herkes, birkaç saatlik yürüyüş yapabilir. Doğa yürüyüşleri, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar olmak üzere doğayla vakit geçirme fırsatı arayanlar için de kurtarıcıdır. Tabiat parklarında, korularda ve ormanlarda yapılabilen bu aktivite aynı zamanda oldukça keyiflidir. Her yaşa ve maddi duruma uygun olduğundan insanın kendine ve sevdiklerine vakit ayırmasını, doğanın içinde keyifli vakit geçirmesini sağlar ve sağlık için de oldukça faydalıdır.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Doğa Yürüyüşüne Uygun Alanlar

  • İstanbul’da: Validebağ Korusu, Emirgan Korusu, Belgrad Ormanı, Polonezköy Tabiat Parkı, Atatürk Arboretumu, Türkmenbaşı Tabiat Parkı…
  • İzmir’de: Germiyan-Ildırı Parkuru, Yukarı Ovacık-Kösedere Parkuru…
  • Ankara’da: Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Kızılcahamam ve Nallıhan ilçelerindeki çeşitli trekking alanları…

Piknikler

Her yaştan insanın keyif alabileceği etkinliklerden olan piknik, insanların doğa içerisinde sevdikleriyle vakit geçirmesine imkân tanıyan huzur dolu bir aktivitedir. Yeşillikler arasında sabah erken saatlerde kahvaltı yapıldıktan sonra oyunlar oynanırken mangal hazırlıklarına da başlanır. Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez keyfi olan pikniklerin hem arkadaş grubuyla hem de aileyle tadı çıkarılabilir. Yeşilin bütün tonları içinde arkadaşlar ve aileyle yapılabilen bu aktivite, insanı şehrin grisinden bir nebze uzaklaştırarak, stresten kurtulmasını ve yorgunluğunu atmasını sağlar.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Piknik Alanları

  • İstanbul’da: Belgrad Ormanı, Beykoz Kaymakdonduran Ormanı, Mihrabat Mesire Alanı, Polonez Park Piknik Alanı…
  • İzmir’de: Gölcük Yaylası, Karagöl Piknik Alanı, Yiğitler Piknik Alanı, Buca Kaynaklar Piknik Alanı, İnciraltı Kent Ormanı…
  • Ankara’da: Yeşildere Mesire Alanı, Göksu Parkı, Çınaraltı Piknik Alanı, Mavi Göl, Soğuksu Milli Parkı…

Macera Tutkunlarına Doğa Sporları

Doğanın sunduğu fırsatlarla buluşup adrenalin seviyesini de yükseltmek isteyenlerin tercih ettiği bazı aktiviteler vardır. Kaya tırmanışı, rafting, yamaç paraşütü ve Jeep safari gibi aktiviteler, heyecan seviyesini yükseltip unutulmaz hatıralar yaratmayı sağlar. Fiziksel sınırların denendiği bu aktiviteler, macera tutkunlarını doğayla buluşturur. Buna bağlı olarak elbette doğayla buluşmak ve bu aktiviteleri gerçekleştirmek için de büyük şehirlerden biraz uzaklaşmak gerekebilir.

Rafting

İstanbul’a en yakın seçenek olan Düzce’de rafting için uygun alanlar bulabilirsiniz. Melen Çayı ise Ankara ve İstanbul’dan ziyaretçileri bulunan bir rafting alanı.

Kaya Tırmanışı

Özel kaya bloklarının bulunduğu alanlarda gerçekleştirilebilen bu aktivite; Kocaeli Ballıkayalar, İzmir Kaynaklar, Eskişehir Karakaya gibi alanlarda yapılabilir.

Yamaç Paraşütü

Fethiye Babadağ, Denizli Dinamit Tepesi, Antalya Alanya, Sakarya Serdivan ve Çatalca Ormanlı yamaç paraşütü yapılabilecek lokasyonlar arasındadır.

Jeep Safari

Marmaris, Fethiye ve Kapadokya gibi lokasyonlar Jeep Safari denildiğinde öne çıkar.

Doğayla Buluşurken Budget Yanınızda!

Budget, araç kiralamadaki deneyimi ve esnek fırsatlarıyla her durumda müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmeyi ve kaliteli hizmeti uygun fiyatlarla buluşturmayı hedefler. Günlük, haftalık ve aylık kiralama fırsatlarından yararlanarak sevdiklerinizle birlikte kolayca ulaşabileceğiniz doğa sporları lokasyonlarında unutulmaz deneyimler yaşayabilirsiniz.