Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
güvenli sürüş deneyimi

Araç Kliması Kullanırken Tasarruf Etme Yöntemleri

Özellikle büyük şehirlerde günün önemli bir kısmı trafikte geçiyor. Sıcak günlerde araç kullanırken veya trafik sıkışıklığında beklerken bunalan sürücülerin serinlemek için kullandıkları araç klimaları, sürücülerin vazgeçilmezidir. Araç klimasının dikkatli bir şekilde kullanılması, beklenmedik tamir masraflarının önüne geçerken, önemli miktarda yakıt tasarrufuna olanak sağlar.

Araç Kliması Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında güneş altında uzun süre kalan araçların içinin soğutulması ve araç kliması kullanımı sırasında birkaç noktaya dikkat etmek, kayda değer miktarda yakıt tasarrufu ve beklenmedik bakım/tamir masraflarından tasarruf edilmesini sağlayabilir. Örneğin:

 • Klima gazının miktarına dikkat etmek: Gazın yeterli seviyede olmaması klimanın aralıklı olarak çalışıp durmasına sebep olur. Bu nedenle tam performans alınamayan klimalar yakıt tüketiminde artışa sebep olabilir.
 • Doğru gaz kullanımı: Araca ve klima tipine uygun gaz kullanımı, aksi durumlarda yaşanabilecek bakım masraflarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Her mevsim çalıştırmak: Klimanın kışın dahil en az haftada bir kez 10 dakika çalıştırılması performansını korumaya, dolayısıyla beklenmedik bakım masraflarından korunmaya ve ihtiyaç duyulduğunda istenilen seviyede kullanılabilmesine olanak verir.
 • Bakım: Araç klima sisteminin periyodik bakımlarını yaptırmak, değişim ve tamir gibi beklenmedik masraflardan kaçınmayı sağlar.
 • Temizlik: Mevsim geçişlerinde peteklerin temizlenmesi ve belirli aralıklarla filtrelerin değiştirilmesi, araç kliması performansını iyileştirerek verimli yakıt tüketimi sağlar.
 • Araç içindeki sıcak havanın boşaltılması: Klima çalıştırılmadan önce araç içindeki havanın boşaltılması, aracın daha çabuk soğutulabilmesine ve klimanın daha az yakıt tüketmesine imkân verir. Sıcak havanın hızlı bir şekilde boşaltılması için klima, fan modunda çalıştırılarak süreç hızlandırılabilir.
 • Kademeli soğutmak: Dışarıdaki havaya uygun şekilde aracı kademeli soğutmak, direkt soğutma moduna kıyasla klimanın daha dengeli çalışmasını sağlar. Bu sayede daha düşük yakıt tüketimiyle istenen verim elde edilir.
 • Araç içindeki havayı temiz tutmak: Araçtaki havanın temiz olması klima filtrelerinin tıkanmasını engeller ve klimanın kuru kalmasını sağlar. Bu sayede klima performansında düşüş yaşanmadığından daha verimli yakıt tüketimi gerçekleşir. Bu durum aynı zamanda klimayı devir daim modunda kullanmayı da mümkün kılar.
 • Devir daim modu kullanımı: Araç içi istenen ısıya geldiğinde soğutma modundan devir daim moduna geçilmesi, serin havanın sirkülasyonunu sağlayarak daha verimli yakıt tüketimine yardımcı olur.
 • Kısa molalarda çalışır durumda tutmak: Motorun kapatılmadığı ufak molalarda klima düşük derecelerde açık tutulabilir. Bu sayede araçtaki sıcaklığın korunması mümkün olur ve klimanın yüksek seviyelerde kullanımına ihtiyaç kalmaz.
 • Klimanın çalışma yönü: Arka koltukta yolcu olmadığı durumlarda sadece ön taraftaki petekler açık tutularak klimanın istenen noktalara ulaşması sağlanabilir.