Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
gezi rotası

Atatürk’ü Anma Rotası: İz Bıraktığı Lokasyonlar

Gazi Mustafa Kemal, Cumhurbaşkanlığı döneminde beldelerden şehirlere kadar tüm Anadolu'ya geziler düzenlemiş, gittiği her yerde iz bırakmıştı. Kurtuluş Savaşı süreci ve cumhuriyetin kuruluş yıllarında yaşadığı ve bizlere bir dolu anılarını bıraktığı lokasyonlara doğru yolculuğa çıkıyoruz!

Atatürk Müzesi- Halaskargazi

Mustafa Kemal, Milli Mücadele’yi başlatmadan hemen önce, Aralık 1918 ve 16 Mayıs 1919 tarihleri arasındaki 6 ay boyunca annesi Zübeyde Hanım ve kız kardeşi Makbule Hanım’la birlikte bu evde yaşamıştı. 1942 yılından beri müze olarak kullanılan Halaskargazi Caddesi üzerindeki evde, Atatürk’ün üniformaları ve kıyafetlerinden oluşan kişisel eşyaları, el yazısıyla yazılmış çeşitli belgeler, fotoğraf ve madalyaları gibi birçok hatırası sergileniyor.

Mustafa Kemal Müzesi- Akaretler

Atatürk’ün İstanbul’da kiraladığı ilk ev olan bu lokasyon, Balkan ve I. Dünya Savaşı sırasında annesi, kız kardeşi ve manevi oğlunu yerleştirdiği ve İstanbul’a geldiğinde kendisinin de kaldığı eviydi. 2011 yılında müze haline getirilen bu evde Mustafa Kemal ve ailesinin yazdığı mektuplar ve çeşitli dönemlere ait canlandırmalar sergileniyor.

Dolmabahçe Sarayı- Beşiktaş

Ulu Önder’in 1927 yılından sonra bulunduğu ve 10 Kasım 1938’da vefat ettiği saray, 1949 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı Makamı olarak kullanıldı. 1984 yılından bu yana ise müze-saray olarak ziyarete açılan Dolmabahçe Sarayı, genel ziyaretlerin haricinde her 10 Kasım saat 09:05’de ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

İzmir

9 Eylül tarihinde Kadifekale’den uzun uzun İzmir’i seyreden Atatürk, geceyi geçirmek için Kemalpaşa’ya gelir. 10 Eylül 1922 tarihinde İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Asım Gündüz ve karargahı ile İzmir’e giren Mustafa Kemal, halk tarafından minnet ve coşkuyla karşılanır ve İzmir Hükümet Konağı balkonundan İzmirlilere bir konuşma yapar. Doğduğu şehir Selanik’e benzerliğinden ötürü bu şehre farklı bir sevgi duyduğunu hatıralarında da sıkça dile getirmiştir.

Atatürk Müze Köşkü- Çankaya

Daha öncesinde Ziraat Fakültesi ve Ankara Garı’nda konaklayan Mustafa Kemal’in iz bıraktığı en önemli lokasyonlardan olan bu köşk, aynı zamanda reformlarını planladığı yer olarak da bilinir. Ulu Önder’in 1921 ve 1932 yılları arasında konakladığı bu mekan 1950 yılında müze olarak ziyarete açıldı.

Budget’la Atatürk’ü Anma Rotası

Türkiye’nin her şehri ve ilçesinde Mustafa Kemal Atatürk’ten hatıralara rastlamak mümkün. Yurdun her yanında iz bıraktığı mekanlara Budget ile kolayca araç kiralama hizmetiyle ulaşabilirsin!

Aramızdan ayrılışının 84.yılında Ata'mızı özlem ve minnetle anıyoruz.