Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
kamp tatili

Budget Macera Rehberi Öneriyor; Yeni Başlayanlar için Trekking Rehberi ve Rotaları

Son zamanlarda ilkbahar ve sonbahar aylarında açık alanda yapılan sporların çeşitliliği oldukça artıyor. Doğayla iç içe olmak ve doğada zaman geçirmek daha da kolaylaşıyor. Trekking, bunu sağlayan en güzel sporlar arasında bulunuyor. “Hafif tempolu yürüyüş” anlamına gelen trekking; yaş aralığı fark etmeksizin isteyen herkesin yapabileceği, ağır şartları bulunmayan bir spordur. En güzel yanı ise doğal güzellikleri keyifle gezerek, temiz hava eşliğinde uygulanabiliyor olması.

Artık çoğu şehirlerde trekking grupları tarafından düzenlenen günübirlik turlara katılabilir ya da profesyonel bir trekking kulübüne üye olabilirsiniz. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra geriye sadece gerekli malzemeleri edinmek kalıyor.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Yağmur korumalı, sırt destekli, bel ve göğüsten kavramalı sırt çantası, baton, rüzgarlık, yağmurluk, düdük, şapka, güneş kremi ve dudak kremi, su matarası, gözlük, termal çorap, eldiven ve tişört, dişli tabana sahip, yarım numara büyük ve sert burunlu bir ayakkabı, kafa lambası, çakı, pantolon ve kamp için gerekli çatal kaşıklar…

Trekking macerasına yeni katılanlar için işte bu malzeme listesi yeterli bir başlangıç olacaktır. Yeni yol deneyimi olacak kişilerin yüklerini fazla tutup yorulmaları, spordan soğumaları ya da kapasitelerini fazlasıyla zorlamaları asla istenecek bir durum değildir.

Giyim Malzemelerinin Seçimi

Özellikle az yer kaplayan ve hafif nitelikteki eşyalarınız sizin için en önemlileridir. Giysilerinizde hareket kabiliyetinizi kısıtlamayan, kolay giyilebilen ve hava koşullarına karşı koruyucu özellikleri bulunan, aşınmalara karşı dayanıklı, sıcak tutan ve kolayca kuruyabilen nitelikte malzemelere öncelik vermelisiniz.

Seyahat planı yaparken en önemli şey; eksiksiz ve doğru planlanmanın yapılmasıdır. Yeni trekking yapmaya başlayan birinden Likya Yolu’nu yürümesi beklenmemelidir. Daha kısa, düz alanlardan oluşan ve alışma sürecine uyum sağlanabilmesi açısından kişilere kolaylık sağlayan rotalar tercih edilmelidir. Biz sizler için birkaç rota belirledik.

Belgrad Ormanları

Kısa mesafeli ve oldukça kolay bir yürüyüş parkuru; Belgrad Ormanı. Trekking sporuna yeni başlayanlar için vazgeçilmez nitelikte bir rota. İstanbul’daki Belgrad Ormanı’nın içerisinde bulunan bu yol, her yaştan katılımcı için oldukça uygun. Ağaç ve göl manzaralı bu rota; spor yaparken bir yandan ruhunuzun dinlenmesine de yardımcı olacak.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, Aksaray’da bulunan ve yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki kanyon şeklinde bir vadidir. Bu vadi, üzerine oyulan kilise ve barınaklarıyla ünlüdür. Genel olarak düz bir parkurda ilerleyen bu Trekking rotası üzerinde pek çok güvercinlik bulabilirsiniz. Ihlara Vadisi parkuru, kuş cıvıltıları ve yemyeşil bir doğaya sahip olmasıyla size keyifli bir keşif ve yürüyüş sunacaktır.

Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Şirince köyünde bir değil birden fazla trekking rotası bulunuyor. İlk parkur; Çamlık’tan başlayıp Şirince’de bitiyor ve yaklaşık 8 kilometre uzunluğa sahip.

İkinci parkur ise Selçuk’tan başlıyor ve Şirince’de sona eriyor. Bu parkur da yaklaşık 8 kilometre. Yeni başlayanlar için oldukça uygun olan bu parkur, eşlik ettiği büyüleyici manzarası, köylerin tarihi yapıları ve rotanın sonunda sizleri bekleyen üzüm bağları ile unutulmaz bir yürüyüş keyfi sunuyor.

Tüm yürüyüş rotalarınız boyunca macera rehberiniz Budget, size en yakın ofisleriyle her an yanınızda! Budget sayesinde rotanızı tamamladıktan sonra gönlünüzce gezme ve keşif yapma zevkini doyasıya yaşayabilirsiniz.