Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
gezi önerileri

Budget'la Macera Rotasının İlk Durağı Bursa !

“Budget İstediğin Yerde” özelliğini kullanarak yolcuğu kolaylaştıran ve keyif katan Budget Macera Rotasının Bursa yolcuğuna biraz daha yakın plandan bakalım ister misin?

Zamanında Bizans, Roma ve Osmanlı gibi büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan ve hala izlerini taşıyan Bursa, kelimenin tam anlamıyla her köşesinden tarih akan bir şehir. Sen de tarihe karşı merak doluysan, eminiz ki Bursa yolculuğu seni kuşkusuz ki tarihe doyuracaktır.

Gelelim Budget’la Macera Rotası yolcuğuna çıkan Burak Akkul & Seda Akkul çiftinin Bursa’daki duraklarından ilkine;

Tirilye

Sokakları, sahili, evleri, tarihi kalıntıları ve birbirinden farklı yapılarıyla Tirilye, apayrı bir keşif durağı niteliğinde. Tirilye’nin mutlaka görülmesi gereken durakları arasında Rumlar’dan kalan 3 ayazma ve 7 kilise bulunuyor. Tirilye ziyaretçilerine, her sokağında ve her ayrıntısında insanı geçmişe götürebilecek görsellikte güzellikler sunuyor.

Eski adı Zeytin Bağı olan Tirilye yolculuğunda limandaki Köylü Pazarına uğrayıp meşhur zeytin, reçel ve zeytinyağı gibi birçok lezzetli ürünü tatmadan olmaz! Gezgin çiftin de yaptığı gibi, yerel lezzetleri keşfedip son olarak Tirilye Müzesi’ni de gezdikten sonra rotanı Cumalıkızık’a doğru çevirebilirsin.

Cumalıkızık

1300’lü yıllarda Moğollardan kaçan Yörük Türkmenler tarafından kurulan Cumalıkızık köyü, rengarenk evleri, kaldırımsız, dar sokakları ve el değmemiş tarihi dokusu ile sana unutamayacağın bir deneyim yaşatacak. Her köşesinde adeta keşif yapacağın ve gezmeye doyamayacağın Cumalıkızık köyü, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş ve koruma altına alınmıştır. Burada bulunan evlerin bazıları eski zamanlardan kalan kalıntıları ve eşyaları sergilemek amacıyla müzeye çevrilmiş. Birbirinden farklı bu müzeleri ziyaret edip, Budget’la macera rotalarını keşfeden çiftin de yaptığı gibi acıktığında da yerel tatlardan dilediğin herhangi birini deneyimleyebilirsin.

Hanlar Bölgesi

Bursa, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olma niteliği taşıdığı için bu bölgede hanedan üyeleri tarafından yaptırılan birçok han bulunuyor. Koza Han, Yeni Han, Fidan Han, Pirinç Han, Emir Han, Geyve Han, Tuzhan, Mahmutpaşa Han da bu hanlar arasında sayabileceğimiz, sadece mimari özellikleriyle değil burada oluşturulan alışveriş fırsatlarıyla da görülmeyi hak eden noktalardan bir tanesi. Hanlar bölgesine geldiğinizde Kapalı Çarşı’yı da görmeden dönmeyin!

Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbesi

Orhan Gazi ve Osman Gazi yapılarının bulunduğu bu alanda Bizans döneminden kalan ve mutlaka görmeniz gereken Gümüşlü Kümbet kalıntıları da yer alıyor. Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri, Tophane Parkı’nda bulunuyor ve benzersiz mimari yapılarıyla öne çıkıyor. Osmanlı Devleti’nin önemli padişahlarının türbelerinin önünde ziyaretçiler için mutlaka okunması gereken kitabeler bulunuyor. Burada padişahların hayatları ve başarılarıyla alakalı ilginç önemli detayları inceleme şansı yakalayabilirsin!

Budget konforu eşliğinde yolculuklarına devam eden gezgin çiftin bir sonraki durağı ise Irgandı Köprüsü oluyor.

Ulu Camii

Bursa’nın Ayasofyası olarak bilinen Ulu Camii, şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken kültürel mirasların başında geliyor. Ulu Camii’nin 1396 ve 1399 yılları arasında I. Bayezid’in emri doğrultusunda yaptırıldığı biliniyor.

Ulu Camii, ülkemizde iç hacim olarak en büyük cami olma niteliğine sahiptir. İçerisinde bulunan tüm motifler eski çağlarda tamamıyla el işçiliğiyle yapıldığı için bu alanda uzun zamandır yenileme çalışması yapılamamıştır.

Yeşil Türbe

Gezgin çiftimizin de oldukça beğendiği, çinilerle kaplı olan Yeşil Türbe, yalnızca Bursa’nın değil ülkemizin en nadide tarihsel yapılarından biri. Bizans döneminden kalma yapı malzemeleri kullanılarak yapılan Yeşil Türbe’nin, zamanında devlet dairesi olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Uludağ Milli Parkı

Gelelim Budget’la Macera Rotasının son durağı olan, Uludağ Milli Parkı’na.

Kayak merkezi ile ünlü olan Uludağ milli parkı, Mayıs-Eylül ayları arasında kamp, trekking ve piknik gibi birtakım aktiviteler için de uygun alan sağlıyor. Uludağ Milli Parkı içerisinde en yüksek rakıma sahip olan yer Uludağ Tepe’dir. Bu parkta Kadıyayla, Kirazlıyayla, Çobankaya gibi yaylaları gönlünüzce gezebilir, Nilüfer Çayı’nın kollarına ayrılan dereleri de özgürce keşfe çıkabilirsiniz!