Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
uzun dönem araç kiralama

İşte Dünyanın En Uzun Otoyolu

Yaklaşık 50 bin kilometre uzunluğa sahip olan Pan-Amerikan Otoyolu; Kanada’nın en kuzeyinden başlayıp Arjantin’in en güneyine kadar uzanır. Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Orta Amerika’yı baştan sona kat eden bu yol, toplamda 14 farklı ülkeden geçiyor. Pan-Amerikan Otoyolu üzerinde Kanada, ABD, Guatemala, Meksika, El Salvador, Kosta Rika, Panama, Nikaragua, Peru, Arjantin, Kolombiya, Ekvador ve Şili bu uzun otoyolun geçtiği ülkeler arasında bulunuyor.

Dünyaca Ünlü Pan-Amerikan Otoyolu, kara taşımacılığı ve dünya ulaşım ağlarında da önemli bir rol oynuyor. Kıtaları birbirine bağlamasıyla ve dünyanın en uzun otoyolu unvanına sahip olmasıyla Pan-Amerikan Otoyolu, Guinness Rekorlar Kitabı’na bile adını yazdırmayı başarmış.

Birden Fazla İklimi İçerisinde Barındırıyor

Karlarla kaplı Alaska’dan başlayan bu otoyol, Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiğinde uçsuz bucaksız çöllere de ev sahipliği yapıyor. Karlı ve olumsuz hava koşullarından sonra çöllerde yol alırken zaman zaman oluşan kum fırtınaları nedeniyle yolculuk yapan kişiler mahsur da kalabiliyor. Baştan sona kolay bir yolculuk izlenimi vermiyor Pan-Amerikan Otoyolu. Özellikle yaşanabilecek bir araç arızası durumunda tüm araç sakinleri bir hayli zorluk yaşıyor.

Karları ve çölleri geçtikten sonra Pan-Amerikan Otoyolu ile Orta Amerika’da bulunan gür orman manzaralarına geçiş yapılıyor. Otoyol boyunca her iki taraf da balta girmemiş ormanlarla çevriliyor. Seyretmesi ve sürüş keyfi muazzam nitelikte olan bu yol, birçok sayıda farklı coğrafyaya özgü canlılarla tanışmaya da olanak sağlıyor.

Pan-Amerikan Otoyolu Tehlikeli mi?

Özellikle Orta Amerika kısmındaki dağlara gelindiğinde yollar daralmaya, kıvrılmaya ve engebeli olmaya başlıyor. Yollar üzerine düşen büyük taşlar, çok dikkatli olmayı gerektiriyor.

Sıklıkla yaşanan sel baskınları ve heyelanlar, otoyolun tahrip olmasına sebep oluyor. Tüm bunlar da yolculuk yapan kişileri ciddi derecede olumsuz etkiliyor.

Kıtalar arası yolculuk yaparken hava koşullarının farklılığı önceden hesaba katılmazsa, yol boyunca güvenlik sorunları yaşanmasına sebep olabilir. Bu yolu kullanacak tüm yolcuların hava değişikliklerine karşı önceden önlemler alması gerekiyor.

Pan-Amerikan Otoyolu, Orta Amerika ve Güney Amerika bölgelerinden geçtiği için buradaki suç oranları ile ün salmış bazı alanlar, kişilerin seyahatleri açısından zorlayıcı bir etken olabilir. Tehlikeli kısımlardan kaçınmak, başka deneyimler dinlemek ve ülkelerin mevcut koşullarını araştırmak tüm bu riskleri ortadan kaldırmak için etkili bir yöntem olabilir.