Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
kahve

Kahve Sever Gezginler İçin Moka Pot Rehberi

Günümüzde üçüncü nesil kahvenin giderek daha da popüler hale gelmesiyle birlikte daha önce bilmediğimiz fakat uzun yıllardır kullanılan kahve ekipmanlarıyla tanışma fırsatını yakalamış olduk. Moka Pot, 1933 yılında İtalyan bir mühendis tarafından icat edildi. Tasarımı ve kahve demleme şekliyle oldukça ilgi çekici ve diğer kahve ekipmanlarına kıyasla daha pratik bir kullanıma sahip. Özellikle taşınma kolaylığı sayesinde nereye gidersen git, yola yanında keyifli bir eşlikçi olarak devam edecektir.

Bu yazımızda “Gezerim ama kaliteli kahveden de vazgeçmem!” diyen tüm gezginler için Moka Pot’un çalışma sistemi, nasıl kullanıldığı ve hangi kahveleri yapmaya elverişli olması hakkında rehberlik yapacağız.

Moka Pot Nasıl Çalışıyor?

İtalyan mühendis Alfonso Bialetti’nin tasarlamış olduğu ekipmanda, sıcak su kahvenin içinden yukarı doğru geçiyor ve bir tüpten yükseliyor. Kahvenin telvesi en altta kaldığı için demlenen kahvenin başka herhangi bir filtreden geçmesine gerek kalmıyor. Yalnızca kaynamış suyun sağladığı iki bar civarında bir basınçla demlenmesini sağlıyor. Aslında elde edilen kahve tam olarak bir espresso olmuyor fakat kullanım kolaylığı sayesinde ve oluşan kahvenin tadı, yoğunluğu sayesinde kahve severleri oldukça tatmin ediyor.

Nasıl Espresso Elde Ederim?

Öncelikle kahve çekirdeklerini de espressoya yakın incelikte öğütmelisin. Kahveni hazır almışsan öğütülmüş kahveni çok sıkışık olmayacak şekilde filtre sepetine yerleştirmeli ve tozların sıkışmamasına dikkat etmelisin. Sonrasında Moka Pot’un en altındaki haznesine belirlenen noktaya kadar su doldurmalısın. Filtre sepetini kapattıktan sonra üst hazneyi kapatıp çevirmelisin.

Moka Pot’un en büyük kolaylığı her yerde kullanıma uygun olması demiştik, bu nedenle kampta kurduğun ateş üzerinde ya da tüplü ocak üzerinde kolaylıkla demleme yapabilirsin. Orta ateşte 2-3 dakika kadar ısıtmak yeterli olacaktır. Demlediğin kahve üst hazneye ulaştığında ekipmanını ateşten alabilirsin. Kahve demlenmeye ve kalan kısmı üst hazneye geçmeye devam edecektir. Biraz bekledikten ve birkaç tur karıştırdıktan sonra bardağına aktarabilirsin. İşte bulunduğun her yerde Moka Pot sayesinde lezzetli kahveye ulaşmak bu kadar kolay!

Moka Pot ile Filtre Kahve ya da Americano Yapılabilir mi?

Moka Pot ile filtre kahve, americano ya da espresso demlemek arasında çok bir fark bulunmuyor. Çünkü Moka Pot’un çalışma haznesi ve mekanizması aynı şekilde çalışıyor ve aynı sistem uygulanıyor.
Öncelikle filtre kahve yapmak için ekipmanının kapasitesine göre uygun miktarda ve yapmak istediğin kahve ayarında öğütülmüş kahve kullanmalısın. Kahve filtresinin dolu olduğuna ve toz sıkışmadığına emin olmalısın. Filtreye eklenen kahveyi basınç uygulamadan düzleştirmelisin. Kahvenin yanmaması için mutlaka sıcak su kullanmalısın. Haznenin altına ekleyeceğin suyun yeterliliğine dikkat etmelisin, su emniyet valfini aşmamalı. Kahveni ve suyu Moka Pot’a ekledikten sonra bulunduğun yerdeki ateşin üzerine koymalısın, ateşin çok harlı olmamasına dikkat etmelisin. Su kaynamaya başladığında basıncın da etkisiyle yukarıya doğru çıkacaktır. Tamamı üst hazneye çıktığında ateşin üzerinden Moka Pot’u ocaktan almalı ve 3-4 dakika kadar dinlenmesini sağlamalısın. Son olarak demlenen kahveni kamp ateşinde, aracınla birlikte yolculukta ya da denizi seyrederken yudumlama keyfi artık tamamen senin gezgin. Afiyet olsun!