Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
budget ile güvenli sürüş

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş için Ne Yapmalısın?

Özellikle sonbahar aylarına giriş yaptığımız bu dönemde sürüş anında sıklıkla yağmura yakalanmak mümkün. Bilindiği üzere yağmurlu havalar görüş mesafesini hızla düşürebilir ve yolların kayganlaşmasına neden olabilir.

Aniden başlayan bir yağmurda birkaç konuya dikkat ederek sürüş güvenliğini arttırabilirsin.

İşte yağmur yağarken dahi aracın dengesini sağlamak ve güvenli bir sürüş geçirmek için dikkat etmen gereken konular!

Hızını Düşür

Yağmur yağdığında kuru havalara kıyasla daha düşük hızda hareket etmek aracı daha rahat kontrol etmeni sağlar. Yağmur dolayısıyla aracın yol tutuşu düşebileceğinden nispeten yavaş hareket ederek fren mesafesini kısaltabilirsin.

Görüş Kaliteni Koru

Yağmur yağarken aracın camları bulanıklaşabilir veya buğulanabilir. Düzenli kontrollerle sileceklerin doğru bir şekilde çalıştığından emin olmak bu açıdan oldukça önemlidir. Sileceklere ek olarak havalandırma sisteminin desteği ile buğuyu ortadan kaldırmak görüş mesafeni artırmanı ve güvenli sürüşüne devam etmeni sağlar.

Takip Mesafeni Artır

Yağışlı havalarda kuru havalara göre aracın fren mesafesi artacağından takip mesafeni de bu oranda artırmalısın. Bu mesafe ile olası bir kazadan kaçınmanı ve trafikteki diğer araçları tehlikeye atmanı önleyecektir.

Agresif Manevralardan Kaçın

Ani fren veya agresif manevralar yapmak aracın kaymasına ve direksiyon hakimiyetini kaybetmeye sebep olabilir. Özellikle yağmurlu havalarda görüş mesafesi düştüğü ve araçların yol tutuşu azaldığı için agresif manevralardan kaçınmak gerekir.

Kısa Farları Açık Tut

Hem yağmurlu havalarda düşen görüş kalitesini desteklemek hem de diğer araçlar tarafından fark edilmen için kısa farlarını mutlaka açık tutmalısın.

Suda Kayma İhtimaline Dikkat Et

Bir su birikintisinden geçerken lastiğin anlık olarak zeminle bağlantısının kesilmesi sebebiyle araç üzerindeki hakimiyetini kontrol etmen zorlaşabilir. Direksiyonu sağlam bir şekilde tutarak, ani fren yapmayarak ve hızını kademeli olarak azaltarak kontrollü şekilde sürüşüne devam edebilirsin.

Sollama Yaparken Özen Göster ve Gereksiz Sollamadan Kaçın

Yağmur yağarken trafikteki tüm araçların görüş mesafesi düşeceğinden sürücülerin birbirlerini fark etmesi zorlaşacaktır. Sollama yapman gerektiğinde önündeki aracın seni fark etmesi için sinyal verdiğinden emin ol ve seni görmeme ihtimalini de mutlaka göz önünde bulundurmalısın.

Budget Araç Kiralama Hizmetleri Seninle

Güvenli, konforlu ve kaliteli bir sürüş deneyimi için Budget’la araç kiraladığında ihtiyaçlarına uygun tasarlanmış birçok hizmetin yanı sıra sözleşme dahilinde lastik değişim hizmetinden de yararlanabilirsin. Dakikalar içinde araç kiralamak ve sana özel Budget hizmetlerinden yararlanmak için Budget Mobil uygulaması ve Budget internet sitemizi kullanabilirsin!