Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
antik kent

Yaz Bitmeden Tarihin En Kıymetli Hazinelerini Keşfet

Tarihin en kadim dönemlerine tanıklık etmiş ülkemiz, aynı zamanda birçok doğa harikasına da ev sahipliği yapıyor. Medeniyetin emekleme dönemlerinden bu yana bıraktığı her izi takip edebileceğimiz bu ülkede görülmeye değer birçok tarihi ve doğal güzellik bulunuyor.

Bilinen en eski dini yapı ve yerleşim yerlerinin yanı sıra onlarca medeniyetten miras kalan tarihi eserleri görmek hem insanlığın ilk adımlarına hem de gökyüzü hedeflerine tanıklık etmeni sağlayacak. Ülkenin herhangi bir yerinde seyahat ederken yolu biraz uzatarak birbirinden kıymetli tarihi alanlara ulaşmak mümkün. Türkiye’nin dört tarafında bulunan eşsiz tarihi güzellikleri görmek için bize katıl!

Sümela Manastırı

Milattan sonra 4. Yüzyılda kurulan manastır, Maçka İlçesindeki Altındere Vadisi’nde yer alıyor. Yamaçlarında bulunduğu Karadağ ise tüm vadiye hakim bir konumda. Manastır 6. Yüzyılda, 13. Yüzyılda, 18. Ve 19. Yüzyıllarda defalarca restore edilmiş ve çeşitli yapılar eklenmiş. Hem tarihi hem de dini anlamda büyük kıymete sahip bu yapı; Trabzon’a 47 km, Maçka İlçe Merkezi’ne ise 17 km uzaklıktadır.

Şapeller, kütüphane, freskler ve daha fazlası… Sümela Manastırı muhteşem manzarası ve tarihi kıymetiyle görenleri büyülemeye devam ediyor. Asfalt ve güvenli yolu sayesinde Trabzon Şehir ve Trabzon Havalimanı Budget ofislerinden araç kiralayarak manastıra kolayca ulaşmak mümkün.

Göbeklitepe

Günümüzden yaklaşık 12 bin yıl önceki insanlar tarafından muhteşem bir organizasyon yeteneği ve hayal gücüyle inşa edilmiş Göbeklitepe, bilinen ilk ibadet merkezi tanımlamasına ve tarihin sıfır noktası unvanlarına sahip. Yerleşik hayata geçmeye daha yeni başlayan bir medeniyetin eseri olan bu yapı, bazıları tonlarca ağırlıktaki kayalardan inşa edilmiş. Binlerce yıl önceki insanların inanç ve düşünce yapılarına şahit olmaya olanak veren birçok animist figürlerle işlenmiş tapınaklar, medeniyetle karşılaşabileceğiniz en eski eserler durumunda.

Şanlıurfa merkezinden yaklaşık 18 kilometre uzakta bulunan Örencik Köyü yakınlarında bulunan yapıya ülkenin her yerindeki Budget ofislerinden araç kiralayarak ulaşabilirsin.

Halikarnas Mozolesi

Milattan önce 4. Yüzyılda yapımına başlanan Halikarnas Mozolesi, Heredot tarafından ortaya atılan Dünya’nın Yedi Harikası arasındadır. En ünlü Pers satraplarından olan Mausollos için yaptırılan anıt mezar yerden 45 metre kadar yüksekteydi. Doğal afetler ve yağma sebepleriyle yıkılan yapının kalıntılarına hala ulaşmak mümkün. Bodrum Şehir ve Bodrum Milas Havalimanı Budget ofislerinden araç kiralayarak hem Bodrum’da keyifli vakit geçirebilir hem de Halikarnas Mozolesi’nin kalıntılarını görebilirsin.

Çatalhöyük

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çatalhöyük, ilk manzara resmi ve ilk konut mimarisi gibi önemli buluntulara sahip. Dönemin insanlarının sosyal yaşantısı ve inançlarıyla alakalı bulgulara erişilmesini sağlayan bu yapı günümüzden yaklaşık 9400 yıl önce inşa edilmiş. Yerleşik hayat ve ziraat konularında dünya çapında öneme sahip eserlerin sergilendiği Çatalhöyük, Konya Şehir Merkezi’ne yaklaşık 52 kilometre uzaklıkta bulunur. Konya Şehir veya Konya Havalimanı Budget ofislerinden araç kiralayarak tarihin en kıymetli hazinelerinden birine kolayca ulaşabilirsin!