Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
doğa tatilleri

Yüksek İrtifada Maksimum Güvenliği Yaşa!

Sen de yüksek irtifalı seyahatlerin tutkunu musun? O zaman tam da doğru yerdesin. Zirvede olmak her zaman güzeldir ama önlemi de elden bırakmamak gerekir değil mi? Yüksek irtifa deneyimleri yaşarken en üst düzeyde güvenliği sağlamak çok önemli. İşte bu yüzden senin doyasıya eğlenmen ve bulunduğun andan maksimum keyif alman için yüksek irtifalı bir yolculukta dikkat etmen gereken bazı noktaları derledik!

Araç Bakımı: Yüksek irtifalarda yol almadan önce, aracının tam bir bakımdan geçtiğinden; frenlerin, lastiklerin, soğutma sisteminin ve motorun düzgün çalıştığından emin ol. İrtifanın artmasıyla beraber, motor performansı azalabilir. Bu nedenle aracının optimum performans için gereken hava ve yakıt karışımını sağlayabildiğini mutlaka kontrol etmelisin!

Yavaş ve Dikkatli Sürüş: Yüksek irtifalı yolculuklar, genellikle virajlı yollar ve ani yükseklik değişiklikleri ile karakterizedir. Bu durumda, yavaş ve dikkatli sürüş hayati önem taşır. Yüksek irtifa yolculuklarında ani frenlerden kaçınmalısın çünkü bu durum kaymalara ve potansiyel kazalara yol açabilir.

Fren Sistemi: Yüksek irtifalı seyahatlerde, frenlerine ekstra yük biner. Bu durumda, frenlerin düzgün çalıştığından emin olmak çok önemli. Fren sıvısını kontrol etmek ve gerektiğinde değiştirmek de iyi bir fikir olabilir.

Lastik Basınçları: Yüksek irtifada hava basıncı azalır ve bu durum lastik basınçlarını etkileyebilir. İrtifaya çıkmadan önce lastik basınçlarının doğru olduğundan emin ol ve yolculuk esnasında lastiklerini düzenli olarak kontrol et.

Hava ve Sıcaklık Koşulları: Yüksek irtifada hava koşulları hızla değişebilir. Bulutların içinden geçmek, sis, yoğun kar yağışı gibi durumlarla karşılaşabilirsin. Bu nedenle, seyahate çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmen ve gerektiğinde gerekli ekipmanlarla (örneğin kar lastikleri, zincirler vb.) hazırlıklı olman gerekebilir.

Yüksek İrtifa Hastalığı: Yüksek irtifaya çıktıkça oksijen seviyeleri düşer ve bu durum yüksek irtifa hastalıklarına neden olabilir. Baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi gibi belirtiler gösteriyorsan, hemen aşağıya inmeli ve tıbbi yardım almalısın.

Unutmamalısın ki her zaman en güvenli yolculuk, önceden planlanmış ve doğru bir şekilde hazırlanmış olandır. İrtifada bir sonraki maceranı planlarken bu ipuçlarını göz önünde bulundurmayı ve güvenliğini ön planda tutan sürüş deneyimleri içinse Budget araç kiralama opsiyonlarından araçlarını incelemeyi unutma!