Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
doğa gezi önerileri

Huzuru Deneyimle; Longoz Ormanları

Çeşitli doğal güzelliğin bulunduğu ve dört mevsimin en güzel şekilde yaşandığı ülkemizde; doğada vakit geçirmek, sakinliğinin tadını çıkarmak için büyük şehirlerden biraz uzaklaşıp ve gürültünün olmadığı lokasyonlara doğru yola çıkıyoruz!

Longoz Nedir?

Subasar olarak da isimlendirilen longozlar; genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde sular altında kalan, çok çeşitli bitki ve hayvan türlerine sahiplik eden, özgün ve kıymetli ormanlardır. Denize yakın bölgelerdeki ormanların derelerden gelen suların altında kalması sonucunda oluşan longozlar, akarsularla taşınan verimli toprak sayesinde farklı ekosistemlere sahiptir. Yüzlerce türdeki bitki ve hayvan türünün yanı sıra huzurun da hüküm süren bu doğa harikaları; Kırklareli İğneada’da, Sakarya Acarlar’da, Sinop Sarıkum’da ve Bursa Karacabey’de bulunuyor. Doğanın mucizeleri içinde sakinliğin ve huzurun tadını çıkarmak bize katıl!

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük longoz ormanları olan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı; Saka Gölü Longozu, Mert Gölü Longozu ve Erikli Gölü Longozu şeklinde birbirinden farklı karakterlere sahip üç farklı ormandan oluşuyor. Eşsiz doğal güzelliklere sahip bu bölgede rahatça kamp yapılabiliyor olması sayesinde huzurlu vakit geçirmek isteyen ve dinlenmek isteyenler için oldukça uygun.

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bu longoz ormanları, Karadeniz kıyısı ve Bulgaristan sınırında bulunuyor. İstanbul’a yaklaşık 230 kilometre uzaklıktaki bu bölgeye Edirne Şehir, Çorlu ve İstanbul’daki birçok Budget araç kiralama ofisinden kolayca ulaşılabilir.

Acarlar Longoz Ormanı

Ülkemizin en büyük ikinci longoz ormanı olan Acarlar Longozu aynı zamanda ülkenin tek parça halindeki en büyük longozudur. 12 kilometrelik alanın etrafını kaplayan Acarlar Longozu’nda bazı yerler koruma altında olsa da ziyarete açık olan ve kamp yapılabilecek alanlar bulunuyor. Sakarya Merkez’e 50 kilometre, İstanbul’a 190 kilometre mesafede bulunan bölgeye Budget İstanbul Ofislerinden veya Budget Kocaeli İzmit Ofisinden araç kiralayarak rahatça ulaşılabilirsin!

Karacabey Longoz Ormanları

Susurluk Irmağı’nın Marmara Denizi’ne dökülürken oluşturduğu Karacabey longoz ormanında yüzlerce türde hayvan ve bitki türü yaşamını sürdürüyor. Güney Marmara’daki birçok akarsuyun birleşerek oluşturduğu Susurluk Irmağı, denizin oluşturduğu kum bariyerlerini geçemeyerek gölleri ve ormanlık arazileri suyla dolduruyor. Suyun kum tepelerini aşmasıyla boşalan arazi yağış miktarına göre sene içerisinde birden fazla kez sular altında kalabiliyor. Doğa gözlemciliği ve fotoğrafçılığı için çok uygun olan bölge, genelde günübirlik ziyaretler için tercih ediliyor. Karacabey Longoz Ormanları’na Budget Bursa Nilüfer Şehir ofisinden araç kiralayarak bir saatten kısa sürede ulaşabilirsin!