Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
İade Ofisi Seç
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Budget ile araç kiralama deneyimi parmaklarınızın ucunda!

Sen de yollarda özgürlüğü ve konforu bir arada arıyorsan, Budget’la yola çık. Budget uygulamasını indir, Türkiye'nin 33 şehir ofisleri, 23 havalimanı ofisleri ve Budget İstediğin Yerde ofislerinden hemen rezervasyonunu yap!

App Store
lastik zinciri

Kış Lastiklerini Ne Zaman Takmalısın?

Trafik kuralları her sürücünün güvenli ve rahat bir yolculuk geçirmesi için uzun araştırmalar ve deneyler sonucunda belirlenmiştir. Gerekli önlemleri almak, trafik kurallarına uymak ve her zaman dikkatli olmak trafik kazaları ile karşılaşma ihtimalini minimuma indirir. Havanın soğuması, yağışların artması ve yollardaki sürtünme kuvvetinin azalması sebebiyle kış aylarında kış lastiği takmak büyük önem taşır.

Kış Lastiği Takmak Zorunluluk Mu?

1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında yük ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği ile sürüş yapması zorunludur. Hava sıcaklığının düştüğü, yağmur veya kar gibi yağışlar sonucunda yolların kayganlaştığı bu süreçte trafik kazalarının önüne geçmek ve güvenli bir sürüş sağlamak için kış lastiği uygulaması zorunlu kılınmıştır. Özel araçlar için uygulama zorunluluğu bulunmasa da sürüş güvenliği açısından kış lastiği kullanımı önemlidir.

Kış Lastiklerinin Farkı Nedir?

Kışlık lastik olarak da bilinen kış lastiği, kış mevsimi koşullarında sürüş güvenliğini artırmayı sağlar. Kış lastiği kullanımı kaygan yollarda yol tutuşunu artırır, fren mesafesini ise önemli ölçüde düşürür. 7 santigrat derecenin altındaki hem ıslak hem de kuru hava koşullarında zeminin kayganlaşması mümkündür. Kış lastiği kullanmak ciddi kazaların önüne geçmeyi sağlayan, önemli bir zorunluluktur.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Hava sıcaklığı 7 santigrat derecenin altına düştüğünde yaz lastiklerinin verimi düşer. Düşük sıcaklıkta kullanılmaya uygun malzemelerden üretilen ve soğuk hava şartlarına uygun olarak tasarlanan kış sertifikalı lastiklerin kullanımı yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar için 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunludur.

Kış Lastiği Kullanmak Neden Önemlidir?

Hava sıcaklıklarının aniden düşmesi yolda buzlanmaya yol açarak sürüş güvenliğini tehdit edebilir. Kış lastiği kullanımı daha yüksek yol tutuşu sağlayarak kaza yapma riskini azaltır ve daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlar. Islak zeminde aracın kayma riskini azaltan kış lastiği, kaygan zeminlerde fren mesafesini de azaltır. Kış lastiği kullanımı su, çamur, kar veya buz zeminlerde daha rahat ve güvenli sürüş sağlar.

Kazalara karşı önlem alarak ve trafik kurallarına uyarak sürüş güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak mümkündür. Budget ile araç kiralama sözleşmesi dahilinde lastik değişim hizmetlerinden de yararlanabilirsin. Araç kiralarken sana özel Budget hizmetlerinden de yararlanmak için hemen Budget Mobil uygulamasını veya Budget internet sitesini ziyaret et!